اسکراب کف سر | بررسی مزایا و روش‌های اسکراب پوست سر

اسکراب کف سر بسیار با شامپو کردن متفاوت است. به کمک اسکراب می‌توان آلودگی‌ها و چربی‌هایی را که در کف سر تجمع کرده‌اند پاک کرد و یک محیط ایده‌آل برای موهای سالم ایجاد نمود. همانند اسکراب‌های صورت و بدن، اسکراب‌های کف سر نیز در 3 مدل موجود می‌باشند: اسکراب شیمیایی، فیزیکی و مخلوطی از هر دو. برای اسکراب کردن کف سر بسته به نیاز، نوع پوست کف سر و نوع مو روش‌های متعددی وجود دارند. در ادامه در خصوص موارد مهم و اصلی اسکراب کف سر و اسکراب لایه بردار صحبت شده است.

اسکراب سر، اسکراب مو یا اسکراب کف سر چیست؟

اسکراب سر، اسکراب مو یا اسکراب کف

اسکراب کف سر که با نام‌های اسکراب مو و اسکراب پوست سر نیز شناخته می‌شود، به برداشتن و پاک‌کردن سموم، ذرات عرق، سلول‌های مرده پوست و آلودگی‌ها از کف سر به کمک مواد شیمیایی یا محصولات طبیعی اطلاق می‌شود. اسکراب لایه بردار، پوست سر و فولیکول  مو را تمیز و شاداب کرده و به رشد سالم موها کمک می‌کند. بسیاری از افراد به موهای خود بیشتر توجه می‌کنند تا کف سر؛ اما حقیقت این است که برای داشتن موهای سالم باید کف سر سالمی داشت.

روش‌های اسکراب پوست سر

برای لایه‌برداری پوست، دو روش وجود دارد: لایه‌برداری فیزیکی و لایه‌برداری شیمیایی. در لایه‌برداری شیمیایی به کمک یک اسید ملایم پیوندهای بین سلول‌های مرده پوست را شکسته و باعث می‌شوند این سلول‌ها بعد از شست‌وشو از روی پوست پاک شوند. لایه‌بردارهای فیزیکی مانند اسکراب‌های لایه بردار کف سر و شامپوهای لایه بردار با استفاده از مواد شن مانند مثل پودر برنج و شکر به‌ آرامی سلول‌های مرده را از روی پوست می‌خراشند. این شامپوها و اسکراب‌ها به طور معمول حاوی مواد مرطوب‌کننده و آرام‌بخش هستند که به‌ سلامت کف سر کمک می‌کنند.

با وجود این که اسکراب‌های شیمیایی برای پوست صورت مفید هستند؛ اما اسید موجود در آن‌ها می‌تواند به موها آسیب برساند و آن‌ها را خشک کند. به همین دلیل اگر به دنبال لایه‌برداری کف سر هستید بهتر است از لایه‌بردارهایی که هم خاصیت فیزیکی دارند و هم شیمیایی دارند، استفاده کنید.

مزایای اسکراب سر یا اسکراب مو

مزایای اسکراب سر یا اسکراب مو

آرایشگران دریافته‌اند که کف سر سالم کلید اصلی داشتن موهایی سالم و درخشان است و می‌تواند بسیاری از مشکلات مو مانند شوره و نازک شدن موها را درمان کرده و موهای خشک و آسیب‌دیده را به موهایی درخشان و ابریشم مانند تبدیل کند.

اسکراب مو به کنترل شوره سر کمک می‌کند.

کف سر به طور طبیعی نوعی چربی تولید می‌کند که سموم نام دارد و کف سر و موها را مرطوب نگه می‌دارد. اما تولید بیش از اندازه سموم یا تجمع آن در کف سر می‌تواند باعث به‌ وجود آمدن نوعی شوره و قارچ به نام مالاسزیا گلوبوزا شود. استفاده از اسکراب برای درمان این شوره‌ها به کنترل این قارچ و کاهش این پوسته‌های سفید کمک می‌کند.

اسکراب کف سر به حجم موها می‌افزاید.

اسکراب‌های مو در پاک‌کردن آلودگی‌های ناشی از محصولات آرایشی مو، املاح موجود در آب و … بسیار مؤثر هستند. تجمع این مواد باعث چربی شدید کف سر و موها می‌شود. در برخی موارد متوجه می‌شوید که بعد از شستن موها با شامپوی معمولی همچنان موها چرب باقی می‌مانند؛ این مشکل ناشی از تجمع این آلودگی‌ها است و درصورتی‌که موها نازک و کم‌حجم باشند بیش‌ازپیش خود را نشان خواهد داد. استفاده از یک‌ لایه بردار مناسب این آلودگی‌ها را پاک‌کرده و باعث می‌شود تا موها براق، پرحجم و نرم به نظر برسند.

اسکراب کف سر خارش را بر طرف می‌کند.

تجمع مواد آرایشی، سختی آب و سموم می‌تواند باعث حساسیت و خارش کف سر شود. در برخی موارد تجمع این آلودگی‌ها باعث التهاب ریشه مو و درد گرفتن موهای سر می‌گردند. استفاده از اسکراب کف سر این آلودگی‌ها را پاک‌ کرده و به کاهش خارش کمک می‌کند.

اسکراب کف سر باعث تحریک رشد موها می‌شود.

موها از کف سر رشد می‌کنند، به همین دلیل طبیعی است که داشتن کف سر سالم باعث رشد بهتر موها می‌شود. استفاده از یک لایه بردار مناسب با بهبود گردش خون در کف سر فولیکول‌های مو را با مواد مغذی مورد نیاز تغذیه کرده و به رشد آن‌ها کمک می‌کند.

اسکراب مو چربی سر را متعادل می‌کند.

درصورتی‌که کف سر شما چرب می‌باشد، استفاده از شامپوهای مخصوص موهای چرب یا لایه‌بردارهای کف سر می‌توانند کمک‌کننده باشند. پاک‌کردن تجمع چربی‌ها و سموم از کف سر به کنترل میزان تولید آن کمک می‌کنند.

چه زمانی بایستی از اسکراب کف سر استفاده کرد؟

چه زمانی بایستی از اسکراب کف سر استفاده کرد؟

اسکراب سر به‌طورکلی محدودیت خاصی ندارد و می‌تواند به‌عنوان یک روش پاکسازی سر نیز در روتین موی شما قرار بگیرد. اما اگر به طور خاص شرایط زیر را دارید، بهتر است از اسکراب سر بهره ببرید.

 • خارش و حساسیت کف سر و یا درد گرفتن موها
 • چرب بودن موها و کف سر حتی بعد از شست‌وشو
 • وجود پوسته‌های خشک سفید بر روی موها، کف سر و یا حتی لباس
 • نازک و بی‌جان به‌نظر رسیدن موها
 • کدر و بی‌حالت بودن موها

همانگونه که می‌بینید اسکراب و لایه‌برداری کف سر مزایای زیادی برای سلامت موها دارد.

روش و مراحل اسکراب سر

روش و مراحل اسکراب سر

حال که در خصوص انتخاب بهترین و مناسب‌ترین روش اسکراب صحبت کردیم، نوبت آن است که نحوه انجام اسکراب را بیاموزیم.

 • برای شروع پروسه، موها را خیس می‌کنیم.
 • به‌آرامی اسکراب مناسب را بر روی کف سر ماساژ می‌دهیم.
 • اسکراب را ماساژ داده تا به‌ اندازه کافی کف کند و آلودگی‌ها و چربی‌ها را در خود حل نماید.
 • می‌توانیم از برخی شانه‌های مخصوص اسکراب استفاده کنیم. این شانه‌ها به پاک‌کردن آلودگی‌ها، چربی‌های اضافه و سلول‌های مرده کمک می‌کنند.
 • آب‌کشی کامل موها با آب ولرم تا زمانی که تمامی این مواد و نمک‌ها از مو پاک شوند.
 • استفاده از نرم‌کننده حاوی روغن نارگیل یا ماسک موی مرطوب‌کننده کف سر برای تقویت موها و تغذیه کف سر. از این طریق می‌توان رطوبت ازدست‌رفته در زمان لایه‌برداری را بازگرداند.
 • همچنین می‌توانید برای داشتن موهایی سالم از شامپوهای مخصوص حاوی روغن نارگیل که به تمیز و نرم‌شدن موها کمک می‌کنند، استفاده کنید.

بعد از اسکراب، فولیکول‌های مو آماده جذب مواد مغذی هستند تا موها ظاهری سالم‌تر پیدا کنند.

اسکراب انواع پوست سر معمولی، چرب و خشک

اسکراب انواع پوست سر معمولی، چرب و خشک

بعد از لایه‌برداری کف سر، لایه اپیدرم پوست نازک‌تر می‌شود؛ به همین دلیل باید نوع موی خود را بشناسید و اسکراب مناسب آن را تهیه نمایید.

کف سر معمولی

درصورتی‌که کف سر شما بیش از اندازه چرب یا خشک نمی‌باشد، می‌توان گفت کف سر معمولی و متعادلی دارید. در این حالت نحوه اسکراب بیشتر به اولویت‌های شما بستگی دارد. می‌توانید از لایه‌بردارهای فیزیکی مانند اسکراب‌ها استفاده کنید. این اسکراب‌ها با جابه‌جاکردن و از جا کندن سلول‌های مرده و آلودگی‌ها از روی پوست به پاک‌کردن آن‌ها کمک می‌کنند. همچنین می‌توانید از لایه‌بردارهای شیمیایی استفاده کنید که با استفاده از یک اسید ملایم مانند آلفا هیدروکسی اسید یا بتا هیدروکسی اسیدها به پاک‌کردن کف سر کمک می‌نمایند.

کف سر چرب

چرب بودن کف سر باعث می‌شود تا موها به‌سرعت چرب شوند. در صورت داشتن کف سر چرب، بهتر است از لایه‌بردارهای شیمیایی استفاده کنید. محصولات حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها و بتا هیدروکسی اسیدها به برداشتن سلول‌های مرده، رفع انسداد فولیکول‌های مو و پاک‌کردن چربی‌های اضافه کمک می‌کنند. به طور معمول، افرادی که موهای چربی دارند بهتر است بیش از دیگران از اسکراب کف سر استفاده کنند.

کف سر خشک

درصورتی‌که کف سر شما دچار خارش است و پوسته‌پوسته می‌شود، به‌ احتمال زیاد می‌توان گفت که کف سر خشکی دارید. در این شرایط بهتر است که از لایه‌بردارهای فیزیکی استفاده کنید چرا که به‌آرامی این پوسته‌ها را برداشته و در مقایسه با لایه‌بردارهای شیمیایی از خشک‌شدن بیشتر پوست سر جلوگیری می‌کنند. بعد از لایه‌برداری و اسکراب کامل باید از شامپو نرم‌کننده استفاده نمایید.

استفاده از ماسک‌های آبرسان می‌توانند به آبرسانی و ریلکس کردن کف سر کمک کنند. درصورتی‌که شوره و پوسته‌های سر شما بسیار زیاد است، می‌توانید از اسکراب‌های حاوی شکر یا نمک استفاده کنید چرا که قدرت این اسکراب‌ها در لایه‌برداری بسیار زیاد است. درصورتی‌که مشکلات پوستی کف سر شما شدید می‌باشد توصیه می‌شود برای درمان به یک متخصص پوست مراجعه نمایید.

عوارض احتمالی بعد از اسکراب کف سر

پوست کف سر بسیار ظریف است، به همین دلیل باید مراقب بود که به آن آسیبی وارد نشده و یا تحریک نشود. لایه‌برداری بیش از اندازه باعث بروز درد شده و به موها آسیب می‌رساند. برس‌های مخصوص لایه‌برداری می‌توانند باعث شکسته‌شدن و نازک‌تر شدن موها شوند. در برخی موارد، ترکیبات شامپوها باعث می‌شوند تا موها خشک شده یا آسیب ببینند. آرایشگران حرفه‌ای در خصوص انواع پوست کف سر و موها اطلاعات کافی دارند به همین دلیل مناسب‌ترین پروسه‌ها را به شما ارائه می‌دهند تا از بروز عوارض بیشتر جلوگیری نمایند.

هزینه اسکراب مو یا اسکراب کف سر

همانند دیگر فرایندهای درمانی مو، حجم، بلندی و جنس موی شما بر هزینه اسکراب سر شما تأثیر خواهد گذاشت. علاوه‌براین، اساس نوع پوست شما، مواد استفاده شده برای شما متفاوت خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید با شماره‌تلفن‌های ما در تماس باشید.

شما می‌توانید با انتخاب پکیج‌های احیای مو سالن شاپرک از تخفیف‌های ویژه خدمات احیای مو استفاده نمایید. این پکیج‌ها شامل اسکراب مو، احیا و تراپی مو و درمان موخوره می‌باشد. بنا بر نیاز و خواست شما می‌توانید هر یک از خدمات کراتین مو، ریباندینگ، بوتاکس مو و پروتئین تراپی را انتخاب نمایید. همچنین شما می‌توانید در صورت نیاز هر یک از خدمات ذکر شده در پکیج‌های احیای مو را به طور جداگانه نیز درخواست نمایید.

نتیجه‌گیری

در سال‌های اخیر، افراد بیشتری به کف سر خود توجه می‌نمایند و پروسه‌های مراقبت از کف سر در سالن‌های آرایشی بیشتر از قبل شده است. ما از این بابت خوشحال هستیم؛ اما مسئله اصلی این است که افراد نحوه صحیح مراقبت و لایه‌برداری را بدانند. تا زمانی که برای اسکراب کردن با یک آرایشگر موی حرفه‌ای مشورت نمایید، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. ما در سالن شاپرک روش‌های مختلفی را برای درمان موها ارائه می‌دهیم و شما می‌توانید هر کدام را که با نیازهایتان مطابق بود، انتخاب نمایید.

سؤالات متداول

چه مدت یک‌بار می‌توان لایه‌برداری کف سر را انجام داد؟

این مورد به خود فرد بستگی دارد؛ اما باید مراقب بود در استفاده از اسکراب زیادی روی نشود چرا که می‌تواند باعث خارش، تحریک‌شدن پوست سر و یا تشدید مشکلات قبلی آن شود. متخصص مو مشخص خواهد کرد که هرچند مدت یک‌بار از اسکراب استفاده کنید.

آیا باید بعد از اسکراب از شامپو استفاده کرد؟

بله. استفاده از شامپو بعد از اسکراب، تمامی آلودگی‌های باقی‌مانده در موها را پاک خواهد کرد.

آیا اسکراب کف سر به رشد مو کمک می‌کند؟

اسکراب کف سر با پاک‌کردن فولیکول‌های مو و تغذیه پوست باعث می‌شود تا پوست سر دیگر مواد موردنیاز برای رشد مو را بهتر جذب کرده و چرخش خون را در فولیکول‌ها افزایش می‌دهد.

اسکراب چه مدت باید روی سر باقی بماند؟

بسته به بافت مو، اسکراب را می‌توان برای 10 دقیقه یا بیشتر بر روی سر نگه داشت.

آیا تجمع بقایای رنگ مو، کراتین و لوسیون‌های تقویت‌کننده که به کف سر می‌چسبند باعث ریزش مو می‌شوند؟

به طور خلاصه بله. تجمع این مواد در کف سر به همراه چربی‌ها، سلول‌های مرده و عرق باعث بسته‌شدن فولیکول مو و ریزش آن می‌شوند. این مشکل می‌تواند منجر به پدیدآمدن عارضه‌ای به نام  فولیکولیت شود.

چگونه باید کف سر را لایه‌برداری کرد؟

لایه‌برداری کف سر معمولاً بر روی موی خیس انجام می‌شود. بعد از شانه‌کردن و تقسیم موها به چند دسته می‌توانید اسکراب را بر کف سر بمالید.

درمان‌های خانگی برای اسکراب کف سر چیستند؟

 • روغن رزماری
 • آلوئه‌ورا
 • نمک دریایی
 • آسیاب قهوه
 • شکر سفید و قهوه‌ای
 • پودر برنج آسیاب شده

آیا آب داغ باعث تمیز شدن کف سر می‌شود؟

آب گرم باعث خشکی موها می‌شود، به همین دلیل بهتر است از آب ولرم استفاده نمود.

ارتباط با سالن زیبایی شاپرک

مقالات مرتبط

تماس با ما