ریباندینگ مو یا صافی ژاپنی: مزایا، دوام، مراقبت‌ها و هزینه

ریباندینگ مو (صافی ژاپنی یا صافی ابریشمی)، فرآیندی است که بافت طبیعی موهای شما را تغییر داده و موها را لخت می‌کند. همچنین به عنوان روش صاف کردن شیمیایی مو شناخته می‌شود. ریباندینگ مو معمولا توسط هر آرایشگر با تجربه‌ای انجام می‌شود. این روشی است که موهای وز و آسیب دیده را درمان می‌کند و موهایی ابریشمی و براق به شما می‌دهد. در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایای ریباندینگ مو، روند آن و عوارض احتمالی آن بپردازیم.

ریباندینگ مو، صافی ژاپنی یا صافی ابریشمی چیست؟

ریباندینگ مو، صافی ژاپنی یا صافی ابریشمی چیست؟

ریباندینگ مو فرآیندی است که شامل استفاده از مواد شیمیایی صاف کننده مو است که از نظر شیمیایی موهای شما را لخت کرده و با تغییر ساختار واقعی مو، موها را صاف می‌کند. در این روش، از گرما برای شکستن پیوندهای اسید آمینه مو استفاده می‌شود و پس از شکسته شدن پیوند، می‌توان موها را به روشی دیگر تغییر شکل داد و ساختار مو را تغییر داد. شما همچنین می‌توانید فرم موهای خود را بدون توجه به اینکه چقدر صاف یا مجعد هستند از طریق درمان ریباندینگ مو تغییر دهید.

مزایا و فواید ریباندینگ مو چیست؟

مزایا و فواید ریباندینگ مو چیست؟

موهایی که تحت درمان قرار گرفته‌اند، برای همیشه صاف می‌شوند. ولی بهتر است بدانید که هنوز هم لازم است که ریشه‌های موی خود را درمان کنید زیرا این درمان روی موهایی که هنوز به طور طبیعی از پوست سر شما رشد نکرده‌اند، تأثیر نمی‌گذارد.

 • دستیابی به موهایی صاف، دومین مزیت این روش است. شما مستعد موخوره نخواهید بود زیرا موهایتان مستعد فر شدن مجدد نیستند و برای حفظ صافی موهایتان دیگر نیازی به سشوار یا اتو کشیدن زیادی نخواهید داشت.
 • وضعیت سلامت موهای شما ممکن است در واقع با درمان ریباندینگ مو بهبود یابد، اما همیشه هم اینطور نیست.
 • هر روز زمان کمتری را صرف حفظ مدل موی خود خواهید کرد.
 • موهای شما تحت تأثیر رطوبت قرار نمی‌گیرند.

فرآیند ریباندینگ کردن مو

فرآیند ریباندینگ کردن مو

این کار استادانه‌ای است که در سالن آرایشگاه اجرا می‌شود. فرآیند ریباندینگ مو شامل مراحل زیر است:

 • ابتدا آرایشگر موهای شما را می‌شوید. این کار برای اطمینان از عاری بودن مو از روغن و گرد و غبار است. همچنین، محصولات ریباندینگ روی موهای تازه شسته شده بهتر عمل می‌کنند.
 • پس از آن، موها خشک شده و به قسمت‌هایی تقسیم می‌شوند.
 • نرم‌کننده مو به طور سخاوتمندانه روی هر قسمت از مو اعمال می‌شود. حدود 30 دقیقه مو را در همین حالت نگه‌می‌دارند. اگر موهای شما ضخیم است، این زمان انتظار می‌تواند تا 45 دقیقه باشد. نرم‌کننده، عنصر اصلی است که پیوندهای موجود مو را از بین می‌برد.
 • سپس آرایشگر موهای شما را به مدت 30 الی 45 دقیقه بخار می‌گیرد. هر چه موهای شما فر یا مجعدتر باشد، زمان بخار دادن بیشتر است.
 • سپس موها شسته و خشک می‌شوند. توجه داشته باشید که بسیار مهم است که نرم‌کننده به طور کامل شسته شود تا بتوان ادامه فرایند را انجام داد.
 • هنگامی که نرم‌کننده مخصوص شسته شد، مو با لوسیون کراتینه پوشانده می‌شود. سپس موها را با اتو صاف می‌کنند.
 • خنثی کننده مو، در این مرحله، به مدت 30 دقیقه روی مو اعمال می‌شود. این ماده، پیوندهای موجود در موهای شما را بازسازی کرده و آن‌ها را صاف می‌کند.
 • سپس موها شسته و آخرین بار خشک می‌شوند.
 • حال، به موهایتان سرم زده می‌شود و سپس مو برای آخرین بار صاف می‌گردد تا فرآیند ریباندینگ مو تکمیل شود.

فرآیند ریباندینگ می‌تواند حدود 8 ساعت طول بکشد. با این حال، این بستگی به طول، ساختار و حجم موهای شما دارد.

ریباندینگ موهای رنگ شده

آیا قصد دارید موهای رنگ شده خود را ریباندینگ کنید؟ یا شاید بعد از ریباندینگ آن‌ها را رنگ کنید؟ در واقع، بهتر است ریباندینگ را روی موهای طبیعی انجام دهید که قبلاً در معرض هیچ ماده شیمیایی نبوده است، اما بستگی به این دارد که چه نوع رنگی را می‌خواهید بگیرید. افزودن یک فرآیند شیمیایی دیگر بعد از موهای رنگ شده یا هایلایت شده اغلب توصیه نمی‌شود، زیرا مواد بکار رفته در ریباندینگ خود یک ماده شیمیایی سنگین است. مطمئناً به موهای شما آسیب می‌رساند، که ما نمی‌خواهیم این اتفاق بیفتد.

اگر موهایتان نیاز به هیچ فرآیند هایلایت کردن مو ندارد، به احتمال زیاد آرایشگر خود این کار را برای شما انجام می‌دهد، اما انجام ریباندینگ و هایلایت کردن مو در یک روز توصیه نمی‌شود زیرا هر دو منجر به خشک شدن مو می‌شوند. در عوض، قبل از شروع جلسه بعدی، یکی از این کارها یعنی هایلایت یا ریباندینگ را انجام دهید و سپس حداقل چند ماه یا بیشتر صبر کنید تا موهایتان بهبود یابد. با هربار استفاده از محصولات مراقبت از موی مناسب قبل از هر جلسه دیگر مطمئن شوید که موهایتان رطوبت کافی برای حفظ رطوبت موی شما دارد.

مراقبت‌های بعد از ریباندینگ مو

مراقبت‌های بعد از ریباندینگ مو

برای حفظ موهای خود پس از ریباندینگ باید اقدامات احتیاطی زیر را رعایت کنید:

 • از شامپوی مخصوص موهای صاف استفاده کنید و نیز بعد از هر بار شستشوی مو از نرم کننده استفاده کنید.
 • حداقل 72 ساعت پس از ریباندینگ موهای خود را نشویید.
 • پس از خشک کردن موها با حوله، از سرم مو استفاده کنید تا مطمئن شوید که موهایتان براق هستند و وز نمی‌شوند.
 • روغن کاری منظم موها برای تغذیه طبیعی لازم است و استفاده از ماسک‌های طبیعی خانگی یک بار در هفته توصیه می‌شود.
 • برای داشتن موهای سالم، هر دو هفته یک بار بخار دادن مو توصیه می‌شود یا حتی می‌توانید موهای خود را دور یک حوله مرطوب گرم بپیچید تا حالت دهنده به صورت عمقی به مو نفوذ کند.
 • از یک رژیم غذایی متعادل و مغذی متشکل از آجیل و جوانه استفاده کنید.
 • از ماسک‌های مناسب مو برای حالت دهی عمقی به موهای خود استفاده کنید.
 • موهای خود را فورا نبندید و نیز بعد از ریباندینگ یا حداقل به مدت یک هفته از لوازم جانبی مو استفاده نکنید.
 • در طول هفته اول پس از ریباندینگ، هنگام حمام کردن از کلاه حمام استفاده کنید تا از ریزش آب روی موهایتان جلوگیری شود.

دوام و ماندگاری ریباندینگ مو

ریباندینگ مو یک درمان دائمی نیست اما می‌توان گفت که یک درمان نیمه دائمی است که حداکثر 6 تا 12 ماه ماندگاری دارد. این بستگی به نحوه مراقبت از بافت موهایتان دارد. همچنین، موهای جدید با بافت اصلی خودشان رشد می‌کنند، بنابراین برای هر 3 تا 6 ماه نیاز به ریباندینگ دارید که این نیاز عمدتاً به رشد موهای شما بستگی دارد.

معایب ریباندینگ مو

معایب ریباندینگ مو

ریباندینگ مو در صاف کردن موها بسیار کارآمد است، اما معایب زیر را نیز دارد:

 • افزایش ریزش مو: ممکن است پس از 3 تا 4 ماه از درمان، ریزش موی بیشتری را تجربه کنید، به خصوص اگر بعد از درمان به درستی از موهای خود مراقبت نکنید.
 • ریباندینگ مو برای هر نوع و بافت مو مناسب نیست: بنابراین، بسیار مهم است که با آرایشگر خود مشورت کنید تا بررسی کند که آیا موهای شما می‌توانند این درمان را تحمل کنند یا خیر.
 • آسیب رساندن به پوست سر: سوختگی مواد شیمیایی مورد استفاده در ریباندینگ مو گرمای زیادی آزاد می‌کنند که می‌توانند به پوست سر آسیب برسانند و حتی آن را بسوزاند. همچنین در صورت استفاده از اتوی مو در دمای بسیار بالا یا اگر مواد شیمیایی برای مدت طولانی روی موها باقی بمانند، خطر آسیب گرما به موهای شما نیز وجود دارد.
 • افزایش خطر آسیب مو: از آنجایی که ریباندینگ مو، موهای شما را شکننده‌تر می‌کند، پس از درمان باید مراقبت بیشتری از موهای خود داشته باشید. بستن موها یا حتی گذاشتن آن در پشت گوش می‌تواند به موهای شما آسیب برساند.
 • درمان مکرر: در حالی که ریباندینگ مو، موهای فعلی شما را به صورت کاملاً دائمی صاف می‌کند، قسمتی از مو که پس از درمان از ریشه رشد می‌کند، بافت اصلی موهای شما را دارد و باعث می‌شود ریباندینگ یکنواخت به نظر نرسد. برای این منظور، ماسک‌های مو می‌توانند کمک کننده باشند، اما به طور کلی باید ریشه‌های خود را هر 3 تا 4 ماه یکبار درمان کنید. علاوه‌براین، برای حفظ بافت و کیفیت موهایتان برای مدت طولانی‌تری، انجام مرتب جلسات ضروری است.
 • برگشت ناپذیر بودن: این درمان بسیار ماندگار است و بازگرداندن بافت اصلی موهایتان دشوار است.
 • محدود شدن آرایش مو برای چند ماه: از آنجایی که ریباندینگ مو باعث شکننده شدن موهای شما می‌شود، نمی‌توانید موهای خود را تا 6 ماه پس از درمان اتو یا رنگ کنید.

قیمت و هزینه‌های ریباندینگ مو

درمان ریباندینگ مو به طور کلی یک روش گران قیمت محسوب می‌شود و قیمت کلی به ساختار، طول و حجم موهای شما بستگی دارد. علاوه‌براین، مهارت و محبوبیت آرایشگر بر هزینه‌های نهایی تأثیر می‌گذارد. محل آرایشگاه نیز می‌تواند بر هزینه نهایی موثر باشد زیرا دستمزدها و خدمات در مناطق شمال شهر گران‌تر از دیگر نقاط هستند.

نتیجه‌گیری

اگر داشتن موهایی صاف همان چیزی است که به دنبال آن هستید و تمایل دارید که در سالن آرایشگاه وقت بگذارید، کاندیدای عالی برای درمان ریباندینگ مو خواهید بود. از آنجایی که مواد شیمیایی دخیل هستند، مطمئن شوید که تحقیقات خود را روی آرایشگران ماهر در درمان انجام دهید تا با هیچ‌گونه عارضه احتمالی مواجه نشوید زیرا این روش قطعاً تکنیکی نیست که در خانه یا در حمام امتحان کنید. مشاوره با یک آرایشگر حرفه‌ای باعث دستیابی به نتایج ایده‌آل در ریباندینگ مو خواهد شد.

سوالات متداول

آیا ریباندینگ برای هر نوع مو مناسب است؟

ریباندینگ مو با انواع خاص مو به خوبی پیش می‌رود. همیشه باید با آرایشگر خود در مورد اینکه چه نوع درمان شیمیایی برای نوع موی شما مناسب است، مشورت کنید تا در نهایت از آسیب و شکستگی مو جلوگیری کنید. اگر موهای شما به شدت آسیب دیده‌اند، ریباندینگ ممکن است با ترکیبات شیمیایی خود به آن آسیب بیشتری وارد کند. همچنین آرایشگر ممکن است تستی را انجام دهد تا ببیند آیا موهای شما به اندازه کافی برای ریباندینگ سالم هستند یا خیر.

چه زمانی باید موهایم را بعد از ریباندینگ بشوییم؟

تا 3 روز بعد از انجام این کار موهای خود را خیس نکنید؛ بعد از این مدت می‌توانید موهای خود را با شامپو و نرم کننده بشویید. نرم کننده را برای چند دقیقه بیشتر روی موهای خود بگذارید. همچنین، هر بار که موهای خود را شامپو می‌کنید، مطمئن شوید که موهای خود را حالت می‌دهید.

آیا ریباندینگ بهتر از کراتین است؟

درمان کراتینه مو یک نسخه ملایم‌تر از ریباندینگ است که همین کار را انجام می‌دهد و به شما امکان می‌دهد موهایی نرم و صاف داشته باشید. تفاوت آن‌ها در موادی است که هر دو استفاده می‌کنند.

چگونه باید با موهای ریباند شده بخوابم؟

خوابیدن روی روبالشی ابریشمی یا ساتنی توصیه می‌شود. همانطور که در طول شب سر خود را می‌چرخانید، روبالشی ساخته شده از این مواد باعث کاهش اصطکاک روی موهای شما می‌شود.

تفاوت بین ریباندینگ مو و صاف کردن مو چیست؟

ریباندینگ تکنیک خاصی است که موها را برای کسانی که می‌خواهند موهای صاف داشته باشند، صاف می‌کند. صاف کردن، روشی است که برای نرم‌تر کردن موها طراحی شده است تا آن را ابریشمی‌تر و خوش حالت‌تر کند. در صاف کردن، از مواد شیمیایی استفاده می‌شود که با مواد شیمیایی استفاده شده در ریباندینگ مو، متفاوت است. اثر ریباندینگ می‌تواند حدود 6-7 ماه ماندگاری داشته باشد، در حالی که نتایج صاف کردن حدود 3 ماه باقی می‌ماند.

آیا می‌توانم با موهای ریباند شده به شنا بروم؟

اگر می‌خواهید کمتر از دو هفته پس از ریباند موهایتان به ساحل یا استخر بروید، قطعاً بهتر است از کلاه شنا برای محافظت از موهای خود استفاده کنید. و شاید حتی بهتر باشد، فقط در خانه بمانید و در حفظ موهای خود کوشا باشید.

آیا بعد از ریباندینگ باید از شامپوی خاصی استفاده کنم؟

اگر ریباندینگ مو را انتخاب کرده‌اید، مطمئن شوید که حداقل تا سه روز بعد از درمان از شامپو استفاده نکنید. باید اجازه دهید کرم ریباندینگ به عمق ریشه‌ها نفوذ کند و فولیکول‌های مو را عمیقا تغذیه کند. شستن موهای خود بلافاصله پس از ریباندینگ مو می‌تواند به موهای شما آسیب برساند و بهترین نتیجه را به شما ندهد. پس از حداقل سه روز، می‌توانید از شامپوهای بدون سولفات و محصولات مناسب مو استفاده کنید.

آیا ریباندینگ مو برای زنان باردار بی‌خطر است؟

ریباندینگ مو می‌تواند هم برای زن باردار و هم برای جنین در حال رشد بی‌خطر نباشد. هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که نشان دهد این روش بی‌خطر است. زنان باردار معمولاً باید از درمان مو با مواد شیمیایی اجتناب کنند. متخصصان همچنین به مادران توصیه می‌کنند که مراقب باشند و از استعمال مواد شیمیایی روی موهای خود دوری کنند.

آیا ریباندینگ مو برای زنان شیرده بی‌خطر است؟

مطالعات علمی برای اثبات خطرناک بودن این روش‌ها وجود ندارد. شما به عنوان مادر شیرده، می‌توانید شیر خود را دوشیده و پس از درمان دور بریزید تا احتمال هرگونه عارضه کاهش یابد.

آیا می‌توانم موهایم را در دوران قاعدگی ریباند کنم؟

هیچ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد، زیرا مو و پوست در طول چرخه قاعدگی تغییر می‌کند. بنابراین، این احتمال وجود دارد که ریباندینگ مو نتایج خوبی به همراه نداشته باشد. علاوه‌براین، پوست سر شما به محصولات ریباندینگ حساس‌تر خواهد بود.

آیا ریباندینگ برای موهای نازک مناسب است؟

اگر موهای شما نازک، خشک، رنگ شده، دکلره شده یا در اثر حرارت آسیب دیده است، ریباندینگ مو ممکن است به سادگی به موهای شما آسیب برساند بدون اینکه نتیجه دلخواه را به شما بدهد. قبل از رزرو نوبت، باید با آرایشگر خود در مورد اینکه آیا درمان برای شما خوب عمل می‌کند یا خیر مشورت کنید.

ارتباط با سالن زیبایی شاپرک

مقالات مرتبط

تماس با ما