ماندگاری کراتین مو چقدر است؟ چه عواملی بر دوام کراتینه مو موثراند؟

کراتینه مو از طریق ترکیب کردن پروتئین های لازم برای تقویت و سلامت مو با ماده شیمیایی فرمالدئید و آغشته کردن موها با این ترکیب انجام می‌شود. سپس ترکیب کراتینه‌ به کمک اتوکشی درون موها باقی می‌ماند. این روش نیمه‌ دائمی، با افزودن پروتئین به کوتیکول مو، مو ها را موقتا صاف و درخشان می‌کند.

اثر کراتینه مو همیشگی نیست و بعد از مدتی، تاثیر خود را از دست می‌دهد. ماندگاری کراتین مو به عوامل مختلفی بستگی دارد و رعایت نکات مراقبتی می‌تواند ماندگاری کراتین مو را افزایش دهد. در این مقاله علاوه بر پاسخ به سوال همیشگی زیباجویان در مورد ماندگاری کراتین مو، عوامل موثر بر آن را نیز بررسی خواهیم کرد.

کراتین مو چقدر ماندگاری دارد؟

کراتین مو چقدر ماندگاری دارد؟

همانطور که قبلا نیز ذکر کردیم، ماندگاری کراتینه مو به عوامل مختلفی بستگی دارد بنابراین تخمین یک مدت زمان دقیق برای ماندگاری آن سخت است. ماندگاری کراتین مو به طور متوسط 6 ماه است اما اگر نگهداری دقیق و مراقبت‌های لازم انجام گیرد این مدت زمان افزایش می‌یابد.

عوامل موثر بر ماندگاری کراتین

چند عامل بر دوام کراتین مو اثر می‌گذارد. هر عامل و اثرهای آن را بر ماندگاری کراتین مو در ادامه توضیح می‌دهیم.

جنس مو و تاثیر آن بر ماندگاری کراتین

جنس مو و تاثیر آن بر ماندگاری کراتین

شاید از این موضوع اطلاع نداشته باشید، اما بافت و جنس مو‌های‌تان تأثیر بسیار زیادی بر ماندگاری کراتین مو دارد. ماندگاری کراتین مو بر روی موهای‌ صاف بیشتر از موهای فر یا مجعد است. خانم‌هایی که موی فر دارند می‌توانند امیدوار باشند که کراتین موهای‌شان سه تا پنج ماه ماندگاری داشته باشد. اما خانم‌های با موهای صاف شش ماه یا بیشتر از صاف و شلاقی بودن موهای درخشان کراتینه شده لذت خواهند برد.

این نکته را نباید فراموش کنید که کراتینه کردن مو برای موهای زبر و ضخیم طراحی شده است.

مواد کراتینه به زنجیره‌های پروتئینی تار‌های مو متصل می‌شوند و بخش‌های تخریب شده مو را احیا می‌نمایند، بنابراین موهای ضخیم شرایط مناسب تری برای جذب این مواد پروتئنی دارند.

کراتینه کردن مو برای موهای ضخیم و مفید است، اما اثر چندانی بر موهای نازک ندارد. ترکیب کراتینه‌ کننده برای تارهای موی نازک و شکننده بیش از حد قوی است و باعث بیشتر آسیب دیدن و شکستن موهای نازک می‌شود.

از این رو با توجه به آسیبی که کراتین ممکن است به موهای نازک وارد کند، ماندگاری کمتری برای موهای نازک دارد.

سلامت مو و تاثیر آن بر ماندگاری کراتین

سلامت مو و تاثیر آن بر ماندگاری کراتین

وضعیت سلامتی فعلی موها بر ماندگاری نتیجه کراتین مو اثر می‌گذارد. قدرت پیوند بین ترکیب کراتینه‌کننده و موهای آسیب‌دیده کمتر از موهای سالم است.

به همین علت، موهایی که رنگ شده‌اند، دکلره دارند و یا دچار موخوره هستند، ممکن است نتیجه خوبی از کراتین مو نگیرند. به علاوه ماندگاری کراتین مو برای این افراد نیزکمتر است. برای از بین رفتن موخوره می‌تواند از تکنیک‌های موخوره گیری سالن شاپرک بهره ببرید تا پیش از کراتین موهایی کاملا سالم داشته باشید. توصیه ما به شما این است که تا حد امکان از رنگ کردن موهایتان، به خصوص بعد از کراتین بپرهیزید، زیرا رنگ یا دکلره باعث خشک شدن مو و از بین رفتن پروتئین‌های ساقه مو می‌شود.

اگر برای رنگ کردن موهایتان مصمم هستید، بهتر است یک ماه قبل از کراتینه موهایتان این کار را انجام دهید و از رنگ‌های بدون سولفات استفاده نمایید. همچنین بعد از کراتین موهایتان هم بایستی مدتی صبر نمایید ( بسته به مواد استفاه شده و جنس موهایتان آرایشگر شما زمانی را پیشنهاد خواهد کرد) و سپس با رنگ‌های بدون سولفات موهایتان را رنگ نمایید.

اتوکشی، سشوار و تکنیک کراتینه کردن مو

اتوکشی، سشوار و تکنیک کراتینه کردن مو

کراتینه کردن مو چند نوع مختلف دارد، ماندگاری بعضی روش‌های کراتینه کردن از بقیه بیشتر است.

اگر شما کراتین را برای احیای موهایتان انجام داده اید و قصد ندارید تا موهایتان صاف شود، بایستی بدانید که کراتین بدون احیا بدون اتوکشی و سشوار است.

اگر موهای‌تان را با اتو با حرارت بالا اتوکشی و صاف نکنید، نتایج کراتین ماندگاری چندانی نخواهد داشت.

آرایشگر ترکیب کراتینه کننده را با دمای بسیار بالا (450 درجه) در تارهای موی شما حفظ می‌کند؛ هر بار بخش بسیار کوچکی از موهای‌تان با اتوی بسیار داغ صاف و اتوکشی می‌شود.

به همین خاطر ماندگاری کراتین با اتوکشی بیشتر از کراتین با سشوار است. برخی افراد که موهای صاف تری دارند ممکن است برای حفظ سلامت موهایشان سشوار را به جای اتو انتخاب نمایند که هم درصد صافی کمتری دارد و هم ماندگاری آثار آن کوتاه مدت است.

یکی دیگر از نکات مهم نیز تکنیک اتوکشی است. آرایشگران ماهر روش درست اتوکشی را به خوبی می‌داند تا علاوه بر دریافت بهترین نتیجه، به موهایتان اسیبی نرسانند. هرچقدر که اتوکشی با نیروی بیشتری انجام شود، ماندگاری و جذب مواد کراتین بیشتر خواهد بود.

مواد کراتین و اثربخشی آن

مواد کراتین و اثربخشی آن

مواد کراتین تنوع بسیاری دارند که هرکدام درصدهای صافی مختلفی دارند، از این رو ماندگاری آنها نیز متفاوت خواهد بود. به طور کلی مواد کراتینه مو که خاصیت آبرسانی عمیق به ساقه موها را داشت باشند، ماندگاری بالاتری خواهند داشت.

عواملی که ذکر شده‌اند هر کدام می‌توانند باعث افزایش ماندگاری و عمر کراتین موهایتان گردند، بنابراین با رعایت کردن و مراقبت از موهایتان ومراجعه به سالن‌های معتبر با آرایشگران باتجربه می‌توانید، مدت زمان ماندگاری موهایتان را افزایش دهید.

مراقبت‌های لازم برای افزایش دوام کراتین مو

مراقبت های لازم برای افزایش دوام کراتین مو

دستکاری و رطوبت عمر کراتین را کوتاه می‌کند. بنابراین اگر پس از کراتین مو مدام در حال حالت دادن، شستن یا مرطوب کردن موها با مواد مختلف باشید، نتایج کراتین مو عمر کوتاهی خواهد داشت.

هر چه کمتر موهای‌تان را بشویید، ماندگاری کراتین مو بیشتر می‌شود. اگر عادت دارید موهای‌تان را هر روز بشویید، انتظار نداشته باشید که نتیجه کراتین بیش از یک ماه ماندگاری داشته باشد. اما اگر موهای‌تان را یک یا دو بار در هفته می‌شویید، کراتین موهای‌تان شش ماه یا بیشتر ماندگاری خواهد داشت.

بنابراین بهتر است که از شامپوهای بدون سولفات و مخصوص کراتین و نرم کننده و ماسک‌های مناسب استفاده کنید تا مدت اثربخشی کراتین موهایتان افزایش یابد. همچنین استفاده از روغن آرگان باعث می‌شود تا موهایتان خشک نشود.

بعد از کراتین مو تا جایی که می‌توانید از ابزار حالت‌ دهنده مو دوری کنید. حرارت بالا پیوندهای کراتین را می‌شکند و باعث وز شدن موها و کوتاه شدن عمر کراتین می‌شود.

فراموش نکنید که بعد از حمام موهایتان را با سشوار خشک نمایید. رها کردن موهای خیس و یا خوابیدن با آن باعث شکنندگی و خشکی موهایتان می‌شود که این مورد عمر کراتین را کم می‌کند. بنابراین بعد از حمام از ماسک مو‌ها و سرم‌های مناسب استفاده کنید و با شسوار موهایتان را خشک نمایید.

از بستن موهایتان با گیره و کش موهای سفت خودداری کنید. قبل از خواب موهایتان را ببندید، از بابلیس استفاده نکنید و قبل از خواب موهایتان را ببندید تا تارهای موهایتان کمتر بشکنند. برای کاهش شکنندگی موهایتان و تقویت آن بعد از فرآیند کراتین مو، اولاپلکس تراپی روشی بسیار مناسب است تا رطوبت و شادابی از دست رفته را به موهایتان باز گرداند.

سخن پایانی

نتیجه کراتینه کردن موها چهار تا شش ماه ماندگاری دارد. البته مدت زمان ماندگاری کراتین به عامل‌های متعددی مانند نوع کراتین، فرآورده‌های مورد استفاده و تناوب شستن موهای‌تان بستگی دارد. اگر به درستی از موهای کراتینه‌ شده مراقبت کنید، می‌توانید عمر کراتین را طولانی‌تر کنید و پس از هر بار کراتین کردن موها هفته‌ها از داشتن موهایی صاف و درخشان لذت ببرید. برای کراتین باکیفیت موها با بهترین مواد کافی است با ما تماس بگیرید.

پرسش‌های پرتکرار

آیا کراتین به مرور شسته می‌شود؟

بله، به همین علت برای حفظ ماندگاری کراتین موهایتان بایستی آن را کمتر بشویید.

برای حفظ ماندگاری کراتین چگونه موهایمان را ببندیم؟

بهتر است به جای استفاده از کش‌ها و کلیپس‌های محکم، تا حد امکان موهایتان را باز بگذارید یا نهایتا به طور دم اسبی با کش‌های شل ببندید تا تار مو نشکند.

کدام ماسک مو برای حفظ ماندگاری کراتین مو، مناسب تر است؟

ماسک‌های بدون سولفات و ابرسان برای حفظ ماندگاری موهایتان بسیار مناسب هستند.

برای ماندگاری بهتر کراتین مو چگونه بایستی حمام کنیم ؟

حداقل تا 48 ساعت پس از کراتین کردن موهای‌تان را نشویید. به این ترتیب کراتین فرصت پیدا می‌کند تا کاملاً در ساقه مو نفوذ کند و درون مو باقی بماند.

حتی پس از گذشت 48 ساعت همچنان باید هنگام شستشوی موها مراقب باشید. از شامپوی بدون سولفات استفاده کنید و موهای‌تان را خیلی محکم چنگ نزنید. موها را کامل آبکشی کنید و مانند همیشه از نرم‌کننده استفاده کنید.

آیا رطوبت بر ماندگاری کراتین مو موثر است؟

آب و رطوبت زیاد می‌تواند اثر کراتین را به مرور کم کند.

آیا شنا کردن بر ماندگاری کراتین مو مو ثر است ؟

بله آب استخر به علت وجود کلر می‌تواند عمر کراتین موهایتان را کاهش دهد.

آیا آفتاب می‌تواند ماندگاری کراتین را کم کند؟

بله، به خصوص در روز‌های اول بعد از کراتین موهایتان بهتر است که در معرض اشعه مستقیم خورشید نباشید، همچنین برای هفته‌های بعد از کراتین نیز، توصیه میکنیم تا کمتر و برای مدت‌های کوتاه تری در معرض نور خورشید باشید.

ارتباط با سالن زیبایی شاپرک

مقالات مرتبط

تماس با ما