مراقبت های لازم بعد از کراتین مو

کراتین کردن مو روشی است که در مهار کردن موخوره تاثیر بسزایی داشته و موجب داشتن موی لخت، نرم و درخشان می‌شود. از این رو، کراتین کردن مو موجب می‌شود مدت زمان سشوار کشیدن مو نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. اما جدا از تمامی مزایای کراتینه کردن مو، در نظر داشته باشید که برای تداوم و ماندگاری این حالت باید نکات مراقبت از مو بعد از کراتینه را رعایت کنید.

با این وجود، اکثر افراد با نکات مراقبتی بعد از کراتین کردن مو آشنا نبوده و نمی‌دانند که پس از کراتین کردن مو چه مواردی را باید رعایت کنند. از این رو، بدون مراقبت صحیح بعد از درمان با کراتین، موها در کمترین زمان به حالت قبلی خود باز خواهند گشت.

عدم شستن موها تا ۷۲ ساعت پس از درمان با کراتین جزو دستورالعمل‌های مراقبتی کلی بعد از درمان در این روش است، اما نکات دیگری مانند استفاده از شامپوی مناسب، تکنیک صحیح سشوار کشیدن و برخی نکات ضروری دیگر نیز وجود دارند که برای تداوم مزایای کراتینه مو و حفظ صافی و درخشندگی موها باید آن‌ها را رعایت کرد. از این رو، در این مقاله نکات مراقبتی قبل و بعد از کراتین را بررسی می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند تا بهترین نتیجه را بدست بیاورید.

مراقبت‌های قبل از کراتین کردن مو

مراقبت های قبل از کراتین کردن مو

همانند سایر فرآیندهای شیمیایی که برای موها انجام می‌شود، کراتین کردن مو نیز روشی است که باید حتماً توسط فرد متخصص انجام شده و حتماً قبل از شروع فرآیند شما را از تمامی نکات مورد نیاز برای آماده‌سازی نیز مطلع سازد.

کوتیکول‌های موهایتان را آماده کنید

موهای شما قبل از درمان باید در طبیعی‌ترین حالت ممکن خود بوده و ریشه و ساقه سالمی برای اعمال این فرآیند داشته باشند. این یعنی باید کوتیکول‌های موهایتان بدون آسیب و کاملاً سالم باشند. از این رو، ۱ هفته قبل از کراتین کردن مو، باید با استفاده از نرم کننده عمیق موی سر از موهای خود محافظت کنید. مرطوب کردن موها نیز کمک می‌کند از هر گونه آسیبی که ممکن است توسط حرارت اتوی مو ایجاد شود جلوگیری کنید.

برای استحمام از گرم‌ترین حالت آب استفاده کنید و در و پنجره حمام را کاملاً ببندید. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در این بخار بشینید تا گرمای حاصل از بخار آب، کوتیکول‌های موهایتان را باز کند تا رطوبت بهتر و موثرتر به موها نفوذ کند. نرم کننده را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی موهای خود نگه دارید.

پس از استفاده از نرم کننده و حالت دهنده عمیق موی سر، موها را با آب خنک آبکشی کنید. سپس موها را با شامپوی مرطوب کننده بشویید، چرا که در غیر این صورت ممکن است موها حالت چرب داشته باشند. حداقل از ۲ روز قبل از کراتین مو، استفاده از انواع روغن یا نرم کننده‌های سنگین را قطع کنید، چرا که این مواد می‌توانند روند صافی ناشی از کراتین کردن مو را مختل کنند و تا حدودی از اثربخشی کراتین مو بکاهند.

حساسیت به فرمالدهید را بررسی نمایید

یکی از عناصر تشکیل دهنده مواد کراتین مو فرمالدهید است که ممکن است باعث بروز حساسیت‌های پوستی و تنفسی برایتان شود. فراموش نکنید که از آرایشگر خود بپرسید که از چه نوع موادی استفاده می‌کند.

برای کاهش احتمال حساسیت به مواد کراتین حتماً به سالن‌های زیبایی معتبر مراجعه نمایید، همچنین آرایشگر شما نیز در مکان مناسب با تهویه قوی اتوکشی را انجام خواهد داد تا احتمال آسیب و حساسیت کاهش یابد.

از رنگ و دکلره کردن موهایتان بپرهیزید

برای گرفتن بهترین نتیجه، توصیه ما به شما این است که از رنگ کردن، دکلره کردن و استفاده از هرگونه شامپو و ماده قوی بر روی موهایتان خودداری نمایید. بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌گردد که موهایتان کاملاً سالم باشند. به همین خاطر بهتر است یک ماه پیش از کراتینه مو از دکلره و رنگ خودداری نمایید.

با رعایت کردن این موارد قبل از کراتین مو، نتیجه فوق العاده‌ای در انتظارتان خواهد بود. فراموش نکنید که می‌توانید از طریق شماره تلفن با ما در تماس باشید تا هرگونه سوال یا نکات مراقبتی را از ما بپرسید.

مراقبت های بعد از کراتین مو

مراقبت های بعد از کراتین مو

اگر نکات مراقبت از موهای کراتینه شده را رعایت نکنید، این درمان بیش از آنکه مفید واقع شود در واقع ممکن است به موهای شما آسیب نیز برساند. کراتینه مو در صورت عدم مراقبت صحیح از موها به دلیل اعمال حرارت زیاد و مواد شیمیایی موجود در کراتین، می‌تواند منجر به نازک شدن تار موها و حتی ریزش بیش از حد موها شود.

از شامپوی مناسب استفاده کنید

کراتین کردن مو یک روش فوق العاده برای داشتن موهای صاف و براق است که به مراقبت بعد از درمان نسبتاً کمتری نیاز دارد. شما باید از شامپو و نرم کننده حاوی کراتین یا از محصولات ملایم و بدون سولفات مراقبت از مو استفاده کنید تا تاثیرات کراتین مو را از بین نبرند.

شامپو‌های براق کننده، حاوی سولفات و مواد پاک کننده قوی هستند که مختص از بین بردن کثیفی و موادی که به سطح مو می چسبند، طراحی شده و می‌توانند اثر کراتین مو را از بین ببرند. همچنین، PH شامپو‌های براق کننده بالا بوده و برای باز کردن کوتیکول‌ها و پاکسازی عمیق طراحی شده‌اند که این مورد نیز می‌تواند به‌ طور شدید به کراتین مو آسیب بزند.

موهایتان را زیاد نشویید

موهایتان را زیاد نشویید

شستشوی مکرر موها موجب سریعتر از بین رفتن کراتین مو می‌شود. تا چند هفته اول پس از کراتینه ممکن است حس کنید پوست سر شما بیش از حد معمول چرب می‌شود. اما سعی کنید موهایتان را بیش از ۲ الی ۳ مرتبه در هفته نشویید. اگر مشکلی داشتید می‌توانید با متخصص پوست و موی خود مشورت کنید. برای اجتناب از آسیب زدن کلر و سایر مواد موجود در آب به موها می‌توانید یک فیلتر روی دوش حمام نصب کنید.

موهایتان را خشک نگه دارید

حتماً باید تا چند روز پس از کراتین کردن، از خیس کردن موهای خود اجتناب کنید. خیس شدن موها در این مدت موجب می‌شود موها مقداری پروتئین از دست داده و حتی فر شوند. حتی بعد از حمام نیز بهتر است موهایتان را با سشوار خشک کنید.

از این رو، نباید موها را خیس کنید، نباید زیر باران باشید، نباید شنا کنید و از هر فعالیت بدنی که موجب عرق کردن می‌شود نیز خودداری کنید.

آب استخر حاوی کلر و آب دریا نیز حاوی نمک (کلرید سدیم) بوده که هر دوی آن‌ها به دلیل توانایی حل کردن و از بین بردن رنگ و پوشش کراتین از روی موها، برای موهای کراتینه شده مضر هستند.

موهایتان را نبندید و با آن بازی نکنید

موهایتان را نبندید

اگر از گیره سر،‌ هدبند یا هر نوع لوازم بستن مو استفاده می‌کنید، باید پس از کراتینه کردن موها آن‌ را کنار بگذارید. استفاده از این ابزار به موها آسیب زده و می‌تواند موجب وز شدن موها شود. استفاده مکرر از این ابزار به موها آسیب زده و این آسیب در موهای کراتین شده بیشتر خواهد بود. از این رو تا ۴ هفته پس از کراتین کردن موها از این قبیل ابزار استفاده نکنید. دست زدن بیش از حد به موها یا بازی کردن با آن‌ها نیز موجب چرب شدن موها می‌شود. زمانی که چربی موها را حس کنید به فکر شستن آن‌ها خواهید بود که شستن مکرر موهای کراتین شده نیز مضر است. به همین دلیل برای حفظ صافی و درخشندگی موهای کراتین شده باید از دست زدن و بازی کردن با موها اجتناب کرد.

موهایتان را رنگ یا دکلره نکنید

نباید بلافاصله پس از کراتین کردن موهایتان را رنگ کنید. حداقل ۳ الی ۴ هفته صبر کنید تا مواد کراتین به درستی بر روی موها بشینند. اگر قبل از گذشت این مدت زمان اقدام به رنگ کردن موها کنید ممکن است رنگ قادر به نفوذ مناسب نبوده و نتیجه دلخواه را نگیرید.

بهترین زمان برای رنگ کردن موهایتان چند هفته قبل از کراتین کردن است، اما در  این مورد نیز بهتر است با آرایشگر خود مشورت نمایید.

از روبالشتی ساتن استفاده کنید

از روبالشتی ساتن استفاده کنید

روبالشتی نخی رطوبت را از موهای شما جذب می‌کند و به همین دلیل می‌تواند باعث خشکی موها شود. از این رو، بعد از کراتین کردن موها باید از روبالشتی ساتن استفاده کنید تا از گره خوردگی یا وز شدن موها جلوگیری شود.

از سشوار و اتوی مو کمتر استفاده کنید

درست است که موهایتان نبایستی خیس بمانند، اما بهترین توصیه ما به شما این است که از اتو و سشوار با درجه حرارت بالا استفاده نکنید. استفاده از بابلیس و فرکننده‌های مو نیز می‌تواند باعث شکستن موهایتان شود و اثر کراتین را از بین ببرد.

سخن آخر

در این مقاله نکات مراقبتی قبل و بعد از کراتین مو ارائه شده بوده که با رعایت آنها می‌توانید بهترین نتیجه و ماندگاری بالایی را از کراتینه موهای خود انتظار داشته باشید. کراتینه مو یکی از بهترین روش‌ها برای داشتن موهایی صاف و درخشان است که رعایت نکات مراقبتی بعد از درمان موجب بلند مدت بودن نتایج حاصل از این روش می‌شود. اگر شما هم به دنبال کراتین کردن موهای خود باشید،‌ تیم مجرب مجموعه ما می‌تواند راهنمایی‌های لازم جهت دریافت درمان مناسب را به شما ارائه کند.

پرسش‌های متداول

اگر کراتینه را زودتر از ۷۲ ساعت بشویید چه اتفاقی می‌افتد؟

شستشو و شامپو زدن زودتر از موعد می‌تواند مواد کراتینه را از روی موها پاک کند. از این رو،‌ باید تا ۳ روز از شستشوی موها خودداری کنید تا از آسیب دیدگی کراتینه موها جلوگیری شود.

آیا بعد از کراتین کردن موها باید از شامپوی خاصی استفاده کرد؟

حتماً توجه کنید شامپوی شما حاوی کلرید سدیم، پارابن و سدیم لوریل سولفات (SLS) نباشد. به دنبال شامپویی با مواد طبیعی و روغن طبیعی باشید. موهای کراتین شده باید با مواد ملایم شستشو داده شوند از این رو، باید از استفاده از هرگونه مواد شیمیایی غلیظ خودداری کنید. از شامپوهایی با روغن‌های طبیعی، عصاره نارگیل و سایر مواد مرطوب کننده استفاده کنید. اگر از مواد شیمیایی به دور باشید سلامت موهای شما حفظ خواهد شد.

با گذشت چند روز از کراتین می‌توان موها را شست؟

پس از ۳ روز.

بعد از کراتین کردن مو چگونه باید خوابید؟

برای خوابیدن سر خود را با احتیاط روی بالش قرار دهید تا صافی موها حفظ شده و از شکستگی آنها جلوگیری شود. سعی کنید تا ۳ روز بعد از کراتین کردن موها، به پشت بخوابید. اگر رو به پهلو یا شکم بخوابید ممکن است موهای شما شکسته یا وز شوند.

آیا پس از کراتینه باید بگذارم موهایم با جریان هوا خشک شوند؟

تا ۳ روز اول پس از کراتینه مو باید به منظور مراقبت صحیح موهای خود را کاملا خشک نگه دارید. این امر شامل عرق کردن هم می‌شود. از این رو، بسیار مهم است که بعد از ورزش یا هر فعالیتی که موجب عرق کردن پوست سر می‌شود، بلافاصله موها را با سشوار خشک کنید.

آیا استفاده از روغن نارگیل بعد از کراتینه مو مشکلی ایجاد نمی‌کند؟

می‌توانید بعد از یک هفته از روغن نارگیل ویرجین (تصفیه نشده) بر روی موهای کراتینه شده استفاده کنید. روغن نارگیل تصفیه نشده به موها چسبیده و می‌تواند از پاک شدن مواد کراتین حین شستشوی موها جلوگیری کند. روغن زیتون به دلیل طبیعی بودن، برای استفاده بر روی موهای کراتینه شده کاملاً بی خطر است.

بعد از کراتینه درمانی استفاده از کدام نوع سرم مو بهتر است؟

سرم کراتینه صاف کننده یا روغن کراتین از جمله موارد مراقبت از مو هستند که می‌توانید بعد از کراتینه درمانی از آن‌ها استفاده کنید.

ارتباط با سالن زیبایی شاپرک

مقالات مرتبط

تماس با ما