بالیاژ مو: انواع تکنیک‌ها و قیمت

بالیاژ مو از چندین سال پیش تاکنون مورد استفاده بوده است، اما این تکنیک دوباره راه خود را به سالن‌های زیبایی باز کرده است و به یکی از محبوب‌ترین روش‌های رنگ مو تبدیل شده است. این روش برای سال‌های طولانی یکی از روش‌های موردعلاقه هنرمندان و افراد معروف بوده؛ اما به دلیل این که جلوه و حالت زیبایی به مو می‌دهد، آرایشگران حرفه‌ای همچنان از آن استفاده می‌کنند و با به‌کارگیری رنگ‌های جدید و ادغام آن با دیگر روش‌ها، نتیجه کار را حتی از پیش نیز زیباتر می‌نمایند. بالیاژ به روش‌های گوناگونی انجام می‌شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

بالیاژ چیست؟

بالیاژ چیست؟

بالیاژ یک کلمه فرانسوی به معنی از این‌ سو به آن سو حرکت‌کردن است. در این روش، با استفاده از طیف‌های تیره و روشن رنگ به‌صورت نامرتب و آزادانه به مو بعد و درخشش می‌دهند. بیشترین تمرکز روشنی رنگ از میانه مو تا قسمت انتهایی آن قرار گرفته است؛ اما بیشترین تأثیر را رشته‌های روشنی که در طول مو کشیده شده‌اند، ایجاد می‌کنند.

برای انجام بالیاژ، روش‌های مختلفی وجود دارد. برخی از رنگ‌کاران رشته‌های مو را جدا نمی‌کنند، برخی دیگر دسته‌های مو را با تکه‌های پنبه از هم جدا می‌نمایند و برخی دیگر برای جداکردن موها از فویل استفاده می‌کنند. این تفاوت‌های ظریف در نحوه انجام بالیاژ است که نتایج نهایی آن را متفاوت می‌نماید. اما اصلی‌ترین دلیلی که بالیاژ را این‌چنین محبوب کرده است این است که به آرایشگر اجازه می‌دهد قسمت‌هایی از مو را که می‌خواهد هایلایت کند، آزادانه انتخاب کند. در این روش آرایشگر برای رنگ‌کردن مو از طیف رنگ‌هایی استفاده می‌نماید که به رنگ موهای طبیعی شما نزدیک باشد؛ به همین دلیل به دکلره کردن مو احتیاجی نیست. بااین‌حال، اگر بخواهید می‌توانید دکلره کنید. به دلیل ظاهر طبیعی و دلخواه بالیاژ با رشد موها، ظاهر آن پس از چند ماه به هم نمی‌ریزد.

انواع روش‌ها و تکنیک‌های بالیاژ

بالیاژ چندین تکنیک محبوب دارد که نتایج آنها تفاوت‌های جزئی دارند. باتوجه‌ به نیاز و شرایط خود می‌توانید هر یک از این تکنیک‌های بالیاژ را انتخاب نمایید.

بالیاژ ساده

بالیاژ ساده

در این روش، آرایشگر می‌تواند آزادانه و خلاقانه موها را رنگ نماید و بدین ترتیب نتیجه آن برای هر فرد متفاوت و منحصربه‌فرد خواهد شد. برای جلوگیری از ایجاد مرز بین موهای بالیاژ شده و طبیعی، آرایشگر از یک تکنیک شانه‌زنی در ریشه موها استفاده می‌کند تا به یک نتیجه کاملاً طبیعی برسد. از این تکنیک در اکثر روش‌های بالیاژ استفاده می‌شود.

بالیاژ ایرتاچ یا بالیاژ روسی

 

بالیاژ ایرتاچ یا بالیاژ روسی

 

این تکنیک یکی از تکنیک‌های محبوب و پراستفاده در بالیاژ است که با استفاده از سشوار، موهای دکلره نشده و یا کوتاه‌تر را از دسته موهای موردنظر جدا می‌کنند. این روش برای موهای طبیعی و رنگ نشده نیز مناسب است و دردسر جداکردن شاخه‌های کوتاه مو را کاهش می‌دهد. ازاین‌رو دسته موهای دلخواه با طول یکسان به‌راحتی جدا شده و برای رنگ‌کردن آماده خواهد شد. همچنین موهای نازک و شکننده به‌واسطه باد سشوار از دسته مو خارج شده و تارهای سالم‌تر مو برای رنگ‌کردن باقی می‌مانند.

بالیاژ برزیلی

بالیاژ برزیلی

این روش بالیاژ تا حدودی با بالیاژ اصلی تفاوت دارد. در بالیاژ برزیلی قسمت بیشتری از موها روشن شده و کنتراست آن‌ها با موهای تیره بیشتر می‌شود. علاوه‌براین، در این روش با روشن‌کردن قسمت‌هایی از مو در اطراف صورت به چهره فرم و حالتی روشن‌تر می‌دهند.

بالیاژ فیس فریم (Face Frame)

بالیاژ فیس فریم

هدف اصلی از این روش، روشن‌کردن موها در قاب اطراف صورت و در نتیجه برجسته‌کردن چشم‌ها و گونه‌ها است. فیس فریم به طور معمول فقط بر روی قسمت‌های جلویی مو انجام می‌شود، به همین دلیل تأثیر زیادی بر چهره می‌گذارد. می‌توان گفت در این روش با کمترین میزان رنگ، بیشترین تأثیر ممکن را دریافت می‌کنید. به دلیل این که رشد موی بالیاژ شده بسیار طبیعی است، این روش برای افرادی که نمی‌خواهند کل موهای خود را رنگ کنند و به دنبال تغییر هستند، بسیار مناسب می‌باشد. بالیاژ فیس فریم یک روش سریع برای تغییردادن و جلوه بخشیدن به موها محسوب می‌شود. بر عقیده بسیاری از افراد رنگ‌کردن قسمت‌های از مو در اطراف چشم‌ها، گونه‌ها و خط فک به چهره حالتی لیفت شده می‌دهد.

بالیاژ برای چه کسانی مناسب است؟

بالیاژ برای چه کسانی مناسب است؟

بالیاژ برای همه افراد مناسب است. به دلیل این که این روش به‌گونه‌ای است که رنگ اصلی مو را چندین درجه روشن‌تر و برجسته‌تر کند، برای همه افراد با تناژهای مختلفی رنگی مناسب می‌باشد. بالیاژ برای افرادی که می‌خواهند قسمت کمتری از موهای خود را رنگ‌ کرده و رشد طبیعی داشته باشند ایده‌آل می‌باشد؛ چرا که رشته‌های رنگ شده بافاصله از ریشه زده می‌شوند و به‌گونه‌ای به نظر می‌رسند که موها رشد کرده‌اند.

قبل از پرسیدن این که آیا بالیاژ برای رنگ پوست و چهره من مناسب می‌باشد، باید پرسید که آیا موها به‌اندازه کافی برای رنگ‌کردن و روشن‌شدن مقاومت دارند یا خیر. در این روش به طور معمول از محصولات روشن‌کننده مو استفاده می‌شود، به همین دلیل بهتر است از مشتریان خود بخواهید در طول فواصل بین جلسات رنگ مو از موهای خود به‌خوبی مراقبت نمایند.

مراقبت‌های بعد از بالیاژ مو

مراقبت‌های بعد از بالیاژ مو

با وجود این که بالیاژ شما را برای نزدیک به یک سال از رنگ‌کردن موهای خود بی‌نیاز می‌کند؛ اما به این معنی نیست که موها دیگر به هیچ مراقبتی نیاز ندارند. برای این که رنگ موها بعد از بالیاژ براق و سالم به نظر برسند، باید از ماسک‌های آبرسان استفاده کنید. علاوه‌براین، می‌توانید با استفاده از شامپوهای بنفش یا شامپو ضد زردی، رفله‌های زرد و بدرنگی را که در حین رنگ‌آمیزی موها به وجود آمده‌اند از بین ببرید. بهتر است از شامپوهای بدون سولفات و نرم‌کننده‌های مناسب استفاده کنید.

از دوش‌گرفتن و شستن موها با آب داغ پرهیز کرده و استفاده از وسایل حرارتی مو را به حداقل برسانید. درصورتی‌که موهایتان در طول بالیاژ بیش از اندازه آسیب دید، بهتر است یک جلسه پروتئین تراپی انجام دهید تا موها دوباره سالم و براق شوند.

هزینه بالیاژ مو

هزینه بالیاژ مو به عوامل مختلفی از جمله محل سالن زیبایی، مهارت آرایشگر، اندازه موها و تکنیک مورد استفاده بستگی دارد. علاوه‌بر بلندی موهای شما، حجم مو و جنس مو نیز می‌تواند بر قیمت نهایی مؤثر باشد. اگر موهایتان نیاز به دکلره داشته باشد، بایستی هزینه آن را نیز در نظر بگیرید. در صورت آسیب‌دیدگی و اولاپلکس تراپی موها، هزینه‌ای جداگانه برای این مورد دریافت خواهد شد. همچنین تجربه و مهارت آرایشگر و اعتبار آرایشگاه شما نیز می‌تواند بر هزینه نهایی مؤثر باشد.

نتیجه‌گیری

چه تناژ موی گرم بخواهید و چه رنگ‌های سرد، حتماً قبل از انجام بالیاژ عکس‌های کافی از مدلی که می‌خواهید جمع‌آوری کنید. آرایشگر یا هیرکالریست، تمامی این عکس‌ها را در نظر گرفته و بهترین و مناسب‌ترین گزینه را باتوجه‌ به تناژ پوستی شما انتخاب خواهد کرد. بالیاژ با تکنیک‌های مختلفی انجام می‌شود که هر یک نتیجهٔ متفاوتی دارند. می‌توانید برای این که متوجه شوید کدام تکنیک برای شما مناسب‌تر است، یک جلسه مشاوره با آرایشگر داشته باشید.

سؤالات متداول

آیا بالیاژ موهای خاکستری و سفید را هم می‌پوشاند؟

تکنیک بالیاژ فری‌هند برای پوشش موهای سفید خاکستری مناسب نمی‌باشد. بالیاژ می‌تواند درصد زیادی از تارهای سفید موی شما را بپوشاند؛ اما برای پوشاندن کامل سفیدی‌های مو به رنگ‌های دائمی نیاز است که از ریشه زده می‌شوند. این به معنی این نیست که فردی که موهایش سفید شده نمی‌تواند بالیاژ انجام دهد بلکه می‌توان بعد از رنگ‌کردن زمینه مو و ریشه‌ها، موها را بالیاژ کرده و به آن‌ها تن و سایه تیره و روشن داد.

چگونه نتیجه دلخواهمان را از بالیاژ به دست آوریم؟

برای دست‌یافتن به نتیجه دلخواهتان، ما توصیه می‌کنیم که حتماً یک عکس از رنگ موی موردنظر خود به همراه داشته باشید تا ما بتوانیم رنگ و تکنیک مورد نظرتان را اجرا کنیم.

انجام بالیاژ چقدر زمان می‌برد؟

انجام بالیاژ بین 45 دقیقه تا 3 ساعت زمان می‌برد. عواملی که بر مدت‌زمان بالیاژ تأثیر می‌گذارند شامل طول موها، سلامت و جنس موها و همچنین مدل موی مدنظرتان می‌شود.

فولیاژ چیست؟

به تکنیکی از بالیاژ که در آن برای روشن‌کردن و جداکردن موها از فویل استفاده می‌شود، فولیاژ می‌گویند. آرایشگر همچنان از روش ساده بالیاژ استفاده کرده و خلاقیت خود را چاشنی کار خواهد کرد؛ اما قسمت‌هایی از مو را که می‌خواهد روشن کند درون فویل می‌گذارد تا به درجه روشنی بالاتری برسند. به بیانی دیگر این تکنیک مخلوطی از هایلایت و بالیاژ است.

آیا می‌توان قبل از بالیاژ اولاپلکس تراپی انجام داد؟

چند هفته قبل از انجام بالیاژ می‌توانید موهای خود را در خانه به‌وسیله اولاپلکس شماره 3 تقویت نمایید. از این طریق در طول بالیاژ آسیب کمتری به موها وارد می‌شود. همچنین می‌توانید از آرایشگر بخواهید در ترکیبات رنگ شما از اولاپلکس استفاده کند.

آیا می‌توان بر روی موهای کوتاه بالیاژ انجام داد؟

قطعاً می‌شود. بالیاژ موهای کوتاه ساده است. نحوه رنگ‌کردن و روشن‌کردن موها باید با نوع کوتاهی هماهنگ باشد و طبیعی به نظر برسد.

بالیاژ چقدر دوام دارد؟

یکی از بهترین مزایای این روش این است که برخلاف روش‌های قدیمی‌تر به ترمیم زیادی نیاز ندارد. بلندشدن و بدون مرز بودن قسمت‌های رنگ شده با موهای طبیعی به شما این اجازه را می‌دهد که برای مدت طولانی به ترمیم و مراجعه به آرایشگاه نیازی نداشته باشید و بسته به استایل مورد نظرتان می‌توانید تا بیش از 4 ماه بالیاژ را حفظ کنید.

آیا می‌توان در خانه بالیاژ کرد؟

خیر. با این که این کار ساده به نظر می‌رسد؛ اما برای رسیدن به نتیجه زیبا به مهارت بالایی نیاز دارد.

شانه و تخته بالیاژ چیست؟

شانه و تخته بالیاژ، وسایل مخصوص بالیاژ هستند که دسته‌های مو را به‌راحتی جدا می‌کنند و رنگ را بر روی آن قرار می‌دهند.

آیا بالیاژ بدون دکلره نیز قابل انجام است؟

بله از آنجایی‌ که بالیاژ تفاوت رنگ چندانی ایجاد نمی‌کند و تنها 2 یا 3 درجه تغییر رنگ خواهید داشت، می‌توانید با مشورت با آرایشگر خود، بدون دکلره نیز این فرایند را انجام دهید.

ارتباط با سالن زیبایی شاپرک

مقالات مرتبط

تماس با ما